10. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkanie z historią” za nami

Najlepszym filmem dokumentalnym został „Drobny kruchy człowiek”. Obraz tego opowiada od prof. Janie Jerzym Karpińskim, znanym fotografie przyrody i znawcy owadów. Reżyserka tego dzieła Beata Hyży-Czołpińska dostała statuetkę „Zamość – Perła Renesansu”.

Prof. Jan Jerzy Karpiński, o którym opowiada nagrodzony film, był prawdziwym gigantem w swojej dziedzinie. Napisał w swoim życiu kilkaset prac naukowych a także przewodników i książek o Puszczy Białowieskiej. Jego wkład w popularyzacji przyrody i turystyki przyrodniczej jest nieoceniony.

Film jako bardzo ważna część kultury

Słysząc słowo „kultura” ludzie często myślą o operze albo teatrze. Tymczasem jednym z najważniejszych dzieł kultury jest obecnie film. Nie można zaprzeczyć wpływowi kinematografii na kształtowanie się ludzkich umysłów i gustu estetycznego. W końcu to właśnie na kamerze udaje się uchwycić to, czego nie da się oddać na deskach teatru.

Mowa nie tylko o nowoczesnych efektach specjalnych, ale wszystkich środkach, którymi ten rodzaj sztuki się charakteryzuje. Odpowiednia praca kamery jest w stanie przekazać bardzo dużo. Pokazuje scenerię pod kątem, którego normalnie byśmy nawet nie rozważyli.

Na ekranie da się pokazać bardzo dużo. Niektóre kadry da się tak zorganizować, żeby same w sobie były częścią narracji. To jedna z cech, które stawiają grubą linię między kinem a teatrem.

Misja filmu

Filmy również wielokrotnie podejmowały ważne tematy społeczne, które rzutowały na postrzeganie ich przez społeczeństwo. Oczywiście, nie zawsze wykorzystywano kino w dobrych celach. Chociażby w Związku Radzieckim bardzo często film był narzędziem propagandowym i to bardzo skutecznym. Również dzisiaj twórcy starają się zawrzeć w swojej twórczości określony przekaz. Zadaniem widza jest więc odpowiednie ustosunkowanie się do niego.

Więc ciekawych treści o filmach na kinowo.pl.