Co jest nie tak z jakością powietrza w Zamościu?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że powietrze w Zamościu pozostawia wiele do życzenia. Dotyczy to również pozostałych miejsc powiatu. Pomiar stężenia pyłu zawieszonego PM10 nie dał zbyt optymistycznych rezultatów.

Jeśli kwestie środowiskowe są Ci bliskie, przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat ekologicznego trybu życia.

Jak się mierzy poziom smogu?

Jednym z najczęstszych przyczyn złej jakości powietrza jest smog. Ale jak w ogóle można to zmierzyć, aby upewnić się, że jego poziom jest niebezpieczny? Istnieją dwie najpopularniejsze metody. Pierwsza to grawimetryczna a druga automatyczna.

Dlaczego powietrze jest zanieczyszczone?

Co zanieczyszcza powietrze w Polsce? Istnieje kilka przyczyn. Należą do nich nawet takie, które z naszej perspektywy wydają się abstrakcyjne. Zaliczyć można do tej kategorii wybuchy wulkanów. To, że nie ma ich w naszym kraju nic nie znaczy. Popioły i gazy wulkaniczne mogą zanieczyszczać powietrze na naprawdę dużych obszarach.

Są też jednak bliższe nam źródła zanieczyszczeń, które potrafimy zaobserwować gołym okiem. Mowa przede wszystkim o uprzemysłowieniu. Każdy chyba zdaje sobie z tego sprawę, jak szkodliwa dla naszego środowiska jest działalność fabryk.

Wielkie firmy nie tylko zużywają ogromne ilości energii elektrycznej i wody, ale też produkują całą masę odpadów. Trafiają one do gleby, wód i niestety także powietrza.

Jak należy dbać o środowisko naturalne?

Czasami stan zanieczyszczenia i zniszczeń środowiska wydaje się dramatyczny i nieuleczalny. Nie jest jednak prawdą, że nie da się z tym nic zrobić. Wręcz przeciwnie. Możemy zahamować niszczenie środowiska naturalnego na bardzo wiele sposobów.

Jednym z nich jest segregowanie śmieci. Nie powinniśmy więc mieszać bioodpadów z tymi, które mogą ulec recyklingowi. Pozostałości po naszym jedzeniu są dla środowiska czymś dobrym, więc powinny trafiać wszystkie w jedno miejsce.

Plastik zaś jest prawdziwym zabójcą naszej planety. Rozkłada się bardzo długo i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Nie mówiąc już o roślinach, na które ma bezpośredni wpływ.

Warto też mieć ekologię na uwadze, kiedy kupujemy ubrania. Dobrym pomysłem jest więc rozglądanie się po second handach czyli naszych słynnych „lumpeksach”. Nie powinniśmy też zbyt pochopnie wyrzucać ubrań. Znoszone koszulki można wykorzystać jako ubrania do spania, a stare spodnie można pociąć i użyć ich jako ścierek do czyszczenia podłogi.