Co dobrego zjemy w Zamościu?


Co dobrego zjemy w Zamościu?

W trakcie planowania wyjazdu do nowego miasta nie można nie pomyśleć o jedzeniu, które jest w nim serwowane. W trakcie wizyty Zamościa kubki smakowe również na tym zyskają. Chodzi o wiele pysznych dań, które przygotowuje się z najlepszej jakości produktów. Łączą one w sobie tradycje oraz smaki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Pierwsza z atrakcji kulinarnych to izbickie golasy oraz placuszki żukowskie. Nazwy te brzmią nieco orientalnie, jednakże smakują tak dobrze, że trudno jest im się oprzeć. Przez określenie golasy rozumie się placuszki. Przygotowuje się je z gorących ziemniaków oraz kaszy gryczanej. Oprócz tego, aby uzyskać lepszy smak dodaje się ser, jajka oraz przyprawy. Całą tą kombinację dokładnie się miesza, a następnie należy umieścić ją w liściach chrzanowych oraz zapiec w piekarniku. Z kolei do przygotowania placuszków wykorzystuje się kaszę, ser, jajka oraz przyprawy.

W dalszej kolejności należy spróbować kaczki po zamojsku. To potrawa, którą  uwielbiają wszyscy odwiedzający i nikogo to nie dziwi. Aby stworzyć tą popularną potrawę konieczne jest przygotowanie dwóch kaczek. Jedna z nich nie może posiadać kości. Następnie  do kawałków kaczki dodaje się suszone śliwki, rodzynki, orzechy włoskie oraz potrzebne przyprawy. Taka mieszanka służy do przygotowania nadzienia, które następnie wkłada się do drugiej kaczki. Mięso w takiej postaci ląduje w piekarniku i serwuje się je z placuszkami z mąki, śmietany oraz jaj i sody. Warto  mieć na uwadze, że danie podawane jest również z musem malinowym.

Kolejne wyśmienite potrawy

Oprócz wymienionych potraw nie sposób nie uraczyć się karasiami po naszemu. Małe rybki zostają upieczone w towarzystwie borowików i smażonej cebulki. Podaje się je z ziemniaczkami i smakują wyśmienicie zarówno dla tych głodnych, jak i tych, którzy pragną jedynie przekąski.

Karp w śmietanie po poniatowsku pochodzi z kuchni żydowskiej. Jest to danie w którym można wyczuć przede wszystkim cebulę oraz czosnek. Aby otrzymać finalny efekt w pierwszej kolejności należy podsmażyć filety z karpia w sosie własnym oraz oleju. Smak ryby podkreśla się przy pomocy dobrze dobranych przypraw. W dalszej kolejności w oddzielnym rondlu należy przygotować cebulkę, którą podlewa się bulionem oraz uzupełnia śmietaną. Tak przygotowana ryba jest serwowana z ziemniakami. Można ją jeść zarówno na gorąco, jak i na zimno.

Wśród słodkich dań na pewno królują kiszone jabłka. Nie trzeba ich przygotowywać długo, a smakują doskonale zarówno zimą, jak i latem.

Dziczyzna w cieśnie to ostatnia potrawa, której nie można pominąć w trakcie zwiedzania Zamościa. Jest ona przede wszystkim oryginalna oraz intrygująca. W pierwszej kolejności należy zamarynować mięso, a następnie piec je w cieście chlebowym. Pełnię smaku oddaje konfitura z porzeczek, borówek, żurawin oraz kieliszek dereniówki.