Prokuratura Okręgowa w Zamościu prosi o pisemne wyjaśnienie wyroku w sprawie zgonu 16-letniego chłopca w lutym 2023

Władze prokuratury okręgowej w Zamościu złożyły formalny wniosek o pisemne wyjaśnienie wyroku dotyczącego tragicznego zdarzenia, które miało miejsce w lutym 2023 roku. Chodzi o przypadek śmierci 16-letniego Eryka. Daniel G., który został uznany za odpowiedzialnego za brutalne pobicie i spowodowanie poważnej szkody dla zdrowia, która ostatecznie prowadziła do śmierci młodego człowieka, został skazany na karę pozbawienia wolności wynoszącą 12 lat i jeden miesiąc.

Niespodziewana tragedia miała miejsce 28 lutego 2023 roku w dzielnicy Planty na ulicy Józefa Piłsudskiego w Zamościu, blisko historycznej części miasta. Eryk, 16-letni nastolatek, wracając ze szkoły, został atakowany i brutalnie pobity przez grupę rówieśników. Napastnicy zbiegli z miejsca incydentu. Niestety, mimo natychmiastowej reanimacji przeprowadzonej przez ekipę karetki pogotowia ratunkowego, życia chłopca nie udało się uratować. Podobno przyczyną ataku była domniemana drwina z jednej z dziewczyn.

Daniel G., który miał wówczas 17 lat, został oskarżony przez prokuraturę o zabójstwo z zamiarem ewentualnym oraz pobicie. Szymon J. i Arkadiusz P., dwaj inni nieletni o wieku 16 lat, którzy byli obecni podczas incydentu, zostali oskarżeni o udział w pobiciu, a Gabriela P. została oskarżona o współudział.

Proces sądowy rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Zamościu 27 lutego bieżącego roku. Ze względu na konieczność ochrony praw nieletnich sprawców oraz potencjalne zakłócenie porządku publicznego, postępowanie było prowadzone za zamkniętymi drzwiami.