Rotunda Zamojska doczeka się pięknego oświetlenia

Nikt nie wątpi w to, że Rotundę Zamojską warto zobaczyć na własne oczy. Faktem jest jednak, że zabytki z czasem się niszczą i wymagają konserwacji. Kilka takich już przeprowadzono i dzisiaj obiekt wygląda dużo lepiej. Nie oznacza to wcale, że to koniec prac. Miasto wpadło jeszcze na jeden pomysł.

Otóż Rotunda Zamojska doczeka się nowych ozdób. Będą to ozdoby świetlne. Właśnie ruszył przetarg na stworzenie iluminacji tego obiektu, które nadadzą mu zupełnie nowego wygląda. Brzmi świetnie.

Poważne inwestycje w Zamościu

Przetarg na odnowienie alei głównej już się zakończył. Firma, która go wygrała, wykona prace za 430 tys. złotych. Jest nią Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Marcina Trepko z Zamościa. Jeśli wierzyć zapewnieniom, to roboty zakończą się jeszcze w listopadzie.

W tym samym czasie realizowane są równoległe inwestycje. Mowa między innymi o odnowieniu mogił żołnierzy Armii Krajowej. Za to miasto zapłaciło 110 tys. złotych. Podobną kwotę, choć trochę mniejszą, wydano na groby w Kwaterze Żydowskiej. Ich odnowienie kosztowało 92 tys. złotych.

Wykonawcą tej inwestycji jest Kamieniarstwo Granbud. Spółka pochodząca z Chyżej podjęła się tego wymagającego zadania. Prace jednak mają zakończyć się wcześniej niż te, które prowadzi Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Marcina Trepko w związku z Rotundą.

 Rotunda Zamojska – ważne miejsce dla lokalnej historii i turystyki

Rotunda Zamojska cały czas jest ważnym miejscem pod względem historii i turystyki. Jeśli interesują nas zabytki, to czeka nas wiele miejsc, które warto zobaczyć w Zamościu, a Rotunda Zamojska zdecydowanie do nich należy. Budowę rozpoczęto w 1825 roku, a gotowa była sześć lat później. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości budynek ten zajęło wojsko.