Rozpoczęcie budowy pomnika Powstania Zamojskiego

Przy muzeum Armii Krajowej w Bondyrzu odbędzie się wydarzenie związane z upamiętnieniem Powstania Zamojskiego. W ramach tego projektu, kosztującego około 160 tysięcy złotych, zostanie wzniesiony monument. Środki na ten cel zapewni przede wszystkim Instytut Pamięci Narodowej (IPN). Inicjatorami przedsięwzięcia są członkowie zamojskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ukończenie prac zaplanowano na koniec listopada.

Wiadomość o tym planie ogłoszono w Zamościu przy pomniku Inspektoratu AK, który znajduje się na skwerze nazwanym imieniem Bohaterów Powstania Zamojskiego. Prezentacja informacji miała miejsce podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Sławomir Zawiślak, poseł PiS i prezes ŚZŻAK okręg Zamość, podczas konferencji mówił o tej inicjatywie, którą formalnie zgłosił do IPN w marcu bieżącego roku. Przypomniał działania podejmowane przez kierowany przez niego związek na rzecz upamiętnienia żołnierzy AK i Batalionów Chłopskich, którzy podczas II wojny światowej sprzeciwili się niemieckim wysiedleniom na Zamojszczyźnie.

Podkreślił różnorodne działania związku zmierzające do upamiętnienia powstańców. Wśród nich znalazły się produkcja filmu „Powstanie Zamojskie”, organizowanie festiwali pieśni z okresu powstania oraz przyczynienie się do nadania państwowego charakteru obchodom 80. rocznicy wybuchu w ubiegłym roku. Dodał również, że to dzięki staraniom związku skwer otrzymał nową nazwę, a Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę dotyczącą upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego.