Stabilność na scenie politycznej powiatu zamojskiego potwierdzona w kwietniowych wyborach samorządowych

Wybory samorządowe, które miały miejsce w kwietniu, nie przyniosły zmian na mapie politycznej powiatu zamojskiego. Dominującą pozycję utrzymała ta sama koalicja, która rządziła ostatnio. Starosta powiatu zamojskiego również pozostaje ten sam.

Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Powiatu Zamojskiego odbyła się 2 maja tego roku. W wyniku tych obrad potwierdziły się spekulacje o ponownym utworzeniu koalicji między Prawem i Sprawiedliwością a Zamojskim Stowarzyszeniem Samorządowym, czyli dokładnie takiej samej jak w poprzedniej kadencji. Czy zatem doszło do jakichkolwiek zmian jeśli chodzi o podział stanowisk i funkcji?

Nie doszło do zmian na stanowisku starosty – nadal pełni je Stanisław Grześko z PiS. Wice-starostą został Krzysztof Rusztyn z Zamojskiego Stowarzyszenia Samorządowego, który w poprzedniej kadencji był przewodniczącym Rady Powiatu Zamojskiego. Zarząd Powiatu tworzą dodatkowo Agnieszka Adamczuk z Zamojskiego Stowarzyszenia Samorządowego, Ala Kołodziejczyk i Sławomir Kugiel, obaj z PiS.

Przewodniczącym Rady Powiatu Zamojskiego został Antoni Skura. Funkcję wice-przewodniczących pełnią Jarosław Śliwiński i Jerzy Marucha. Wszyscy trzej zdobyli mandaty jako kandydaci Komitetu Wyborczego PiS.

Przywołajmy na koniec fakty dotyczące wyników wyborów. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w nich aż 11 mandatów. Ponadto Zamojskie Stowarzyszenie Samorządowe wprowadziło do rady 4 radnych, Forum Samorządowe Zamojszczyzny ma tyle samo reprezentantów. Trzech radnych pochodzi z list Trzeciej Drogi – Polska 2050 i PSL, a jedno miejsce zajmuje przedstawiciel Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.