najpopularniejsze w zamościu

To trzeba zobaczyć w Zamościu


To trzeba zobaczyć w Zamościu

Zamość to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Jest to związane przede wszystkim z interesującą historią założyciela Jana Zamoyskiego. Przedstawiane miasto jest odzwierciedleniem renesansu. Do jego stworzenia przyczynił się zamożny magnat oraz fantastyczny architekt. Właśnie, dzięki jego pracy możemy podziwiać piękny rynek oraz atrakcyjne budynki i kamieniczki. To miejsce, gdzie można zwiedzić ogromną ilość zabytków, wśród których warto wymienić katedry oraz inne miejsca warte uwagi. Warto wiedzieć, gdzie stawiać pierwsze kroki.

Miasto Zamość powstało, dzięki współpracy Zamoyskiego oraz Morando. Ten drugi był architektem, który potrafił przenieść na papier, a następnie do prawdziwego życia plany Zamoyskiego. Miasto ma w sobie wiele z włoskiego charakteru i właśnie z tego względu często nazywa się go „Padwa Północy”.

Zamość został dokładnie zaprojektowany, żadna budowla nie znalazła się tam przypadkowo. Jest to miasto idealne oraz zamknięte, które bazuje na urbanistyce, czyli ruchu dominującym w tamtych czasach w Europie. Warto zaznaczyć, że Zamość nie ucierpiał bardzo w trakcie II wojny światowej, z tego względu podziwiamy go w niemalże niezmienionym stanie.

Co oglądamy w Zamościu?

Zamość jest przede wszystkim jednorodnym miejscem, które zostało utrzymane w stylu renesansowym. Mimo, iż to jak wygląda miasto dzisiaj nie do końca oddaje jego pierwotny charakter, jest to miejsce na które warto zwrócić uwagę z wielu względów.

Jest to miasto „idealne”. Można to udowodnić na wiele sposobów. Wystarczy skontrolować szerokość odchodzących od rynku ulic do wysokości przylegających do nich kamienic. Warto zwrócić uwagę na grę światła zarówno an samym rynku, jak i pod arkadiami.

Rynek jest idealnie kwadratowy, dlatego stanowi pierwszą i najważniejszą atrakcję miasta. Gabaryty Rynku Wielkiego to 100×100 metrów, dzięki czemu oddaje charakter renesansowego miasta. W jego środku nie znajduje się ratusz, co sprawia, że jest to miejsce inne niż większość rynków, które można znaleźć w Polsce. Wizyta w tym miejscu jest pełna całkiem nowych doświadczeń. Po rozejrzeniu się wokół siebie można zauważyć całe rzęsy kamienic. Dodatkową atrakcja latem są ogródki w których serwuje się jedzenie oraz napoje, jednakże nie wpływają one na widok oraz całkiem nowe wrażenia.

Pozostałe atrakcje

Po głównym rynku warto znaleźć dwa mniejsze, które nosza nazwy Solny oraz Wodny. Kiedy dotrze się na miejsce należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to pod jaką osią znajdują się względem Starego Miasta. Zamość słynie nie tylko ze swojej symetrii, ale również kolorowych kamienic. Utrzymuje się je w odcieniach zieleni, czerwieni, żółci oraz granatu. Znamy je pod nazwą kamienic ormiańskich, gdyż to właśnie w nich mieszkali Ormianie.

Za ciekawostkę może posłużyć informacja, że Zamość w dawnych czasach znany był jako miasto wielonarodowe. Jednakże w początkowej fazie było to miejsce przeznaczone jedynie dla katolików. Taki nakaz nie trwał jednak długo i niedługo potem na terenach Zamościa pojawili się też Żydzi, Grecy, Hiszpanie, Włosi oraz Anglicy. Zamość kojarzył się wtedy z handlem oraz jarmarkami na których dostać można było niemalże wszystko.