co warto zobaczyć w Zamościu

Najbardziej znana atrakcja Zamościa – ratusz


Najbardziej znana atrakcja Zamościa – ratusz

W Zamościu można spotkać oraz odwiedzić naprawdę wiele atrakcyjnych oraz zjawiskowych miejsc. Jedną z największych atrakcji jest ratusz. Wiele osób uważa, że jest on bez wątpienia najpiękniejszym w całej Polsce, jednakże o gustach nie powinno się mimo wszystko dyskutować. Wśród niewątpliwych zalet należy wymienić wachlarzowe schody, a także samą lokalizację miejsca. Co ciekawe, a może i nawet zaskakujące nie można go znaleźć w centrum rynku (tak jak jest to w przypadku większości ratuszy). Ten w miejscowości Zamość znajduje się obok niego. Wiąże się to z wieloma zaletami, przede wszystkim nie wpływa na centralną oś miasta, która jest przecież idealna. Oprócz tego najważniejszy punkt miasta stanowił Pałac Zamojskich. Wszystkie te działania sprawiły, że wiele osób czuje się tak, jakby nigdy nie miało do czynienia z tak dużym oraz atrakcyjnym rynkiem.

Co warto wiedzieć na temat ratusza w Zamościu

Ratusz powstał, dzięki twórczej pracy Bernarto Morando. Właśnie z tego względu i zgodnie ze stylem projektanta obrazuje on perfekcyjne proporcje. Łączy się w nim idealne kształty z harmonią, dzięki czemu cieszy oczy oraz raduje serce. Z budowli na każdym kroku bije renesans. Jest on widoczny chociażby, dzięki ratuszom czy kamieniom, które służą do dekoracji budynku. W tym miejscu warto nadmienić, że Zamość znamy jako „Perła Renesansu”.

Ratusz przeszedł wiele zmian oraz wielokrotnie przebudowywano go. Jest to związane przede wszystkim z tym, że miał przyznawane całkiem inne role. Czasem wykorzystywano go do celów miejskich, a w innych przypadkach do wojskowych. Przypisywano mu również handlowe zadania. Całe szczęście wojna obeszła się z nim łaskawie. Ani Niemcy, ani Rosjanie nie mieli w planach niszczyć atrakcyjnego Zamościa, a to ze względu na pragnienie uzyskania tego miasta dla swojego kraju. W tym miejscu warto zaznaczyć, że większość ludności zamieszkałej w tym mieście w tamtych czasach niestety straciła swoje życie.

Przed zakończeniem warto jeszcze powrócić do 1939 roku, kiedy to do Zamościa ewakuowano 29 skrzyń. To właśnie w nich umieszczono bardzo ważne rękopisy w ilości 411. Do skrzyń włożono także 600 inkunabułów oraz 707 poloników. Co zdarzyło się z tak istotnymi dla naszego kraju skarbami? Przekonaj się w trakcie wizyty w pięknym Zamościu, gdyż naprawdę warto.