Triumf filmu "Mulier Fortis. Kobieta mężna" na 11. Zamojskim Festiwalu Filmowym 'Spotkania z historią’

W sobotę, 19 sierpnia 2023, podczas uroczystej ceremonii w malowniczym Rynku Wielkim w Zamościu, film „Mulier Fortis. Kobieta mężna” zdobył tytuł najlepszego filmu na 11. Zamojskim Festiwalu Filmowym 'Spotkania z historią’. Adam Kraśnicki, reżyser tej produkcji, miał zaszczyt odebrać prestiżową statuetkę „Zamość Perła Renesansu”.

Jury festiwalu przyznało specjalną nagrodę dokumentowi „Pamięć”, którego autorką jest Alina Czerniakowska. Ponadto, najwyżej oceniono umiejętności Oleksandra Pozdnyakova, który odpowiadał za zdjęcia do filmu „Sad dziadka” w reżyserii K. Starnawskiego – to właśnie on otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia.

Rafał Bryll został doceniony za swoją pracę nad montażem filmu „Pokojówka”, który sam reżyserował. Dzięki swojemu talentowi i perfekcyjnemu warsztatowi, mógł cieszyć się z otrzymania statuetki za najlepszy montaż.

Publiczność festiwalu wybrała jako swój ulubiony film dokument „Gniazdo sierot”, którego reżyserką jest Małgorzata Orłowska. Na koniec, organizatorzy postanowili uhonorować wybitne zasługi Milenii Fiedler dla polskiej kinematografii historycznej. Ta znakomita montażystka filmowa, a zarazem wykładowczyni i rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, otrzymała specjalne wyróżnienie.