W schronisku dla bezdomnych pojawiły się pluskwy

Mieszkańcy schroniska dla bezdomnych w Zamościu mieli ciężką noc. Musieli zniknąć ze schroniska ze względu na dezynfekcję, która się tam odbyła. Dlaczego przeprowadzenie jej było konieczne? Ponieważ w budynku zalęgły się pluskwy. Nie jest możliwe, aby spać w takich warunkach, dlatego konieczne było zamknięcie schroniska.

Niestety pojawił się problem, bo część z tych osób nie miała się gdzie podziać. Czy możemy mówić o błędzie pracowników schroniska? Procedury nakazują zapewnić lokal zastępczy tym, którzy nie mają się gdzie podziać. Problem w tym, że żaden z bezdomnych nie zgłosił tego faktu. Gdy pracownicy pytali się o konieczność noclegu, wszyscy odrzekli, że coś sobie znajdą. Niestety nie wszystkim się to udało i część z nich spała tej nocy pod gołym niebem.

Gdzie mogą schronić się bezdomni?

Bezdomni to jedna ze zmarginalizowanych grup społecznych. Bardzo trudno im się odnaleźć w rzeczywistości, dlatego znajdują się całkowicie poza marginesem społeczeństwa. Wykształcają jednak oni w sobie wysokie zdolności przetrwania. Zdobycie posiłku i noclegu przestaje być więc dla nich tak trudne. v 

Dla większości z nas spędzenie nocy na zewnątrz może się wydawać niemożliwe do zniesienia. Dla osoby bezdomnej jest to codzienność. Nawet ci, którzy znaleźli już swoje miejsce w schronisku, są w stanie przetrwać noc na zewnątrz.

Mimo ich wyjątkowych zdolności, nie należy jednak zostawiać ich na lodzie. Schroniska mają obowiązek znaleźć lokal zastępczy

Pluskwy to nie żarty

Bardzo łatwo nam zignorować zagrożenie, gdy zobaczymy jedną czy dwie pluskwy. Zwykle jednak to już one są sygnałem, że może być ich więcej. Problem z nimi polega na tym, że są bardzo cienkie, dzięki czemu potrafią się zmieścić w każdej szczelinie.

Pluskwiaki najczęściej chowają się w drewnie. Jeśli mamy drewnianą podłogę, to wszelkie szczeliny w drewnie przyciągają ich uwagę. Tam również się rozmnażają. Wtedy już sytuacja staje się dosyć kiepska, bo nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć. Dopiero kiedy już się wyklują, zaczniemy zauważać nowych domowników. Wtedy już konieczna jest dezynfekcja.