Życie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu

Przez pokolenia, mury Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu – potocznie znanego jako „Ekonomik” – służyły jako edukacyjna ostoję dla setek uczniów w mieście. Choć szkoła obchodziła swoje setne urodziny dwa lata temu, pandemia COVID-19 spowodowała przesunięcie uroczystości. W tym roku planuje się świętować ten znaczący jubileusz w październiku.

ZSP nr 1 ma długą i bogatą historię, która czyni go jednym z najstarszych edukacyjnych zakładów w Zamościu. To wszystko zaczęło się w 1921 roku, kiedy powstała dwuklasowa męska Prywatna Szkoła Handlowa. Ta prosta instytucja przekształciła się z czasem w różne formy edukacyjne, przekształcając się sukcesywnie w Koedukacyjną Szkołę Handlową, a następnie Prywatne Gimnazjum 4-klasowe.

Ta ewolucja nie skończyła się na zmianie nazwy. W 1936 roku placówka przeszła kolejną transformację, stając się Koedukacyjnym Gimnazjum Kupieckim Stowarzyszenia Kupców Polskich. Tylko rok później, w 1945 roku, szkoła zmieniła się ponownie, tym razem w Spółdzielcze Liceum Handlowe. W 1947 roku stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Handlowym, a trzy lata później przekształciło się w Technikum Handlowe.

Wreszcie, w latach pięćdziesiątych XX wieku, program nauczania w ZSP nr 1 rozszerzono, wprowadzając kierunki związane z ekonomią oraz produkcją roślin przemysłowych i przemysłem spożywczym.