„Drogowskazy wiary” to hasło 44. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki. Dnia 14 sierpnia pątnikom udało się dotrzeć do celu czyli na Jasną Górę. Wśród nich było wiele mieszkańców Zamościa, którzy wyruszyli ze swoich parafii.
Każdy z nich miał na celu dotrzeć do najsłynniejszego sanktuarium maryjnego w Polsce. Nie była to zdecydowanie łatwa wędrówka, bo taki marsz wymaga wielu wyrzeczeń. Trzeba liczyć się z wysoką temperaturą a czasem nawet i mocnym deszczem. Potrzebny jest więc odpowiedni ubiór i kondycja.
Nie ma więc nic złego w tym, jeśli komuś nie starczy sił na taką przeprawę. Mimo to przejście tak długiego odcinka jest naprawdę imponujące.
Miejsca pielgrzymek
Częstochowa to zdecydowanie najpopularniejsze miasto, jak chodzi o cele pielgrzymek. Nie oznacza to jednak, że to jedyne takie miejsce. Najczęściej pielgrzymki odbywają się z myślą o sanktuariach maryjnych, a klasztor na Jasnej Górze jest tylko jednym z przykładów.
Polacy równie chętnie wybierają się na pielgrzymkę do Lichenia, ale też do podobnych miejsc za granicą. Na przykład do Medjugorie, gdzie jest jeden z najsłynniejszych kultów Matki Boskiej na świecie.
Pielgrzymka na Jasną Górę tradycyjnie jak co roku
Pielgrzymki na Jasną Górę już dawno stały się nieodłącznym elementem polskiej tradycyjni religijnej. Piesze wędrówki do miejsca kultu odbywają się co roku, gdy tylko pogoda na to pozwala.
Nie oznacza to wcale, że miejsca te są zamknięte przez resztę roku. Oczywiście, że nie i do takiego sanktuarium można równie dobrze przyjść w zimie lub na jesień. Z tą jednak różnicą, że nie dotrzemy tam pieszo a po prostu wybranym przez nas środkiem transportu.
Imponujący wyczyn pątników
Droga z Lublina do Częstochowy to około 320 km. Przejście takiego odcinka pieszo to naprawdę spore wyzwanie. Wiele wysportowanych osób nie zdobyłoby się na taką trasę. Pątnicy jednak wydają się mieć organizmy ze stali i przebywanie takich tras jest dla nich pestką.
Najbardziej wyczerpujący odcinek był do pokonania ostatniego dnia. Miał on 17 km i trzeba było go przebyć bez marudzenia. Pątnicy modlili się się o pokój na świecie, choć każdy z nich oczywiście miał też swoje własne intencje.
Dowiedz się jak wygląda mobilizacja na pielgrzymkę również w innych miastach (np. w Tomaszowie Mazowieckim). Na Jasną Górę co roku wyrusza bardzo duża liczba pątników, a przybywają oni ze wszystkich stron Polski.