bastion V

Bastion V. Odkryto fragmenty murów

Bastion V i jego zaginione mury. Jakie odkrycia dokonali archeologowie?

Bastion V jest doskonale znanym obiektem wśród mieszkańców i turystów. Duża jego część jednak uległa zniszczeniu na przestrzeni lat i zaginęła gdzieś pod ziemią. W końcu udało się ją znaleźć, a chodzi tu o zabytkowe mury, na które natknięto się podczas wykonywania prac drogowych. Robotnicy zajmowali się dokładnie wykopem kanalizacyjnym, a do wydobywania ziemi użyto koparki. Pracownicy zdziwili się, gdy zobaczyli, że koparka zaczęła wyciągać fragmenty jakichś murów. Szybko okazało się, że są to fragmenty zabytkowego muru, co oznaczało konieczność wezwania na miejsce zespołu archeologów.

Bastion V i jego zabytkowa wartość

Takie zabytkowe miasto jak Zamość nigdy nie przestanie zachwycać i zadziwiać. Okazuje się, że zabytki, jakie ma do zaoferowania, mogą zaskoczyć nawet tych, którzy dobrze miasto znają. Tak było tym razem, bo dokonano zupełnie nowych odkryć archeologicznych. W trakcie wykonywania prac drogowych przy rondzie Hetmana Jana Zamoyskiego odnaleziono fragmenty murów piątego bastionu.

Drogowcy i archeologowie łączcie się

Prace archeologiczne bardzo często łączą się z pracami drogowymi. Kiedy musimy rozwalać drogę w celu jej odrestaurowania, to nierzadko dochodzi do odkrycia dawnych zabudowań miasta. Bywa, że są to stare cmentarze albo ruiny dawnych fabryk. Niektóre miasta są jednak bardziej zabytkowe od innych i pod ziemią ukrywają niezwykłe skarby. Nie ma się co dziwić, że takim miastem jest nasza perła Renesansu czyli Zamość.

Co udało się odkryć archeologom?

Każdy, kto zwiedzał kiedyś twierdzę Zamość, zdążył zauważyć, że nie wygląda ona tak, jakby była dopiero co wybudowana. Mury i ufortyfikowania uległy drobnym zniszczeniom na przestrzeni lat, więc naturalnym jest, że dziś mamy do czynienia jedynie (albo aż, bo wciąż robią duże wrażenia) z pozostałościami dawnych budowli. Takimi elementami, które odeszły w zapomnienie są właśnie zabytkowe mury. Niektóre ich części mogłoby by się wydawać na zawsze utonęły pod ziemią. Teraz jednak udało się odnaleźć ich fragment, a konkretnie jest to część fortyfikacji, należącej do Bastionu V.