jeże

Jeże mają swój domek dzięki Castoramie

Jeże dostały nowe domki dzięki współpracy Castoramy z miastem

Jeże są jednym z najpopularniejszych zwierząt w Polsce. Choć ukrywają się przed ludźmi, to wieczorami możemy spotkać je w zaroślach czy nawet na chodnikach. Często kojarzą nam się też z przebieganiem przez jezdnie, gdzie nierzadko giną. Są to jedne z tych zwierząt, o których zawsze myślimy ciepło. Bo czy jest wśród nas ktoś, kto nie lubi tych uroczych ssaków?

Co to za inicjatywa?

Sklep budowlany Castorama podjął współpracę z Miastem Zamość w kwestii wsparcia dla jeży. Chodzi o zbudowanie małych budek, w których te ssaki mogą znaleźć schronienie. Przypominamy, że gdy robi się zimno, jeże szukają bezpiecznego i ciepłego schronienia. Zwykle znajduje się ono pod ziemią, ale możemy też im pomóc, budując dla nich specjalne budki. Przypominają one nieco karmniki dla ptaków i mają w zasadzie bardzo podobną funkcję.

Co znajduje się w budkach dla jeży?

W budkach znajduje się siano, które oferuje jeżowi ciepło. W takim domku może on bezpieczne przetrwać zimę, a budek znajduje się łącznie 11. Ustawiono je na terenie Zamościa, ale oprócz nich są też 2 budki, które do trafiły do dwóch szkół podstawowych. Chodzi o Szkołę Podstawową nr 6 a także Szkołę Podstawową nr 10.

Czy jeże potrzebują naszego wsparcia?

Ktoś może powiedzieć, że przyroda dba o siebie sama i wcale nie potrzebuje naszej ingerencji. Jest to prawda, ale tylko częściowo. Zwróćmy uwagę na to, że życie jeży jest lekko utrudnione z powodu działalności człowieka. Wspomnieliśmy już o tych samochodach, które stanowią dla nich zagrożenie.

Pomagać zwierzętom można na różne sposoby,, nie tylko je dokarmiając. Można próbować też ingerować, gdy dowiemy się o istnieniu, jakiejś pseudohodowli.  Od czasu do czasu możemy usłyszeć, że udało się rozbić jakąś nielegalną hodowlę (zwykle psów lub kotów), które są niestety gwarancją cierpienia zwierząt. Innym dobrym pomysłem jest wspieranie schronisk dla zwierząt. Można to robić nie tylko finansowo, ale także wyprowadzając zwierzęta na spacer lub przynoszenie takich przedmiotów jak karma czy zabawki.