badania

Darmowe badania onkologiczne. Dla kogo?

Badania onkologiczne, jakie można było wykonać w NU-MED Centrum Diagnostyki  i Terapii Onkologicznej, były w pełni płatne. Teraz jednak się to zmieniło, bo placówka podpisała kontakt z NFZ na cały rok.  Warto wspomnieć, że centrum ma najnowocześniejszy sprzęt w swojej pracowni PET/CT. Wykonanie badań było więc tak naprawdę ekskluzywne. Niestety pacjenci leczący na fundusz nie mieli szans na takie badania. A 3 tysiące złotych to jednak dla wielu Polaków duża suma i nie każdy może sobie pozwolić na regularne przeprowadzenie tego badania. Teraz jednak rzeczywistość się nieco zmieniła i każdy mieszkaniec Zamościa będzie mógł się temu badania poddać. A przynajmniej przez najbliższy rok, bo tyle wynosi termin umowy zamojskiej placówki z NFZ-etem. Czy później dojdzie do przedłużenia umowy? Bardzo możliwe, choć nie ma co do tego pewności, więc lepiej skorzystać póki czas.

Kto może się zapisać na darmowe badania?

Okazuje się, że  badanie jest nie tylko dla mieszkańców Zamościa. Udział wziąć mogą mieszkańcy całego województwa lubelskiego, a także podkarpackiego i mazowieckiego. Oferta jest więc szeroka, ale trzeba pamiętać, że bez skierowania od lekarza się nie obędzie. Musimy więc najpierw udać się do lekarza rodzinnego i poinformować go o chęci skorzystania z badań. Wtedy wypisze nam on odpowiedni dokument, a my będziemy mogli już spokojnie zarejestrować się na wybrany termin. Przypominamy też, że badanie BET to szereg całkowicie bezbolesnych procedur, więc bać się nie ma czego.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Leczenie raka nie jest prostą sprawą. Choć wielu osobom faktycznie udaje się wygrać z tą okropną chorobą, to jednak rak nadal sieje prawdziwe spustoszenie w ludzkich organizmach. Im dłużej pozwalamy mu się rozwijać, tym mniejsza jest szansa na pozbycie się go. Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać go w odpowiednio wczesnym stadium. Gdy jeszcze nie zadomowił się w naszym ciele na dobre, to jest duża szansa, że uda się go pokonać. Zalecamy więc każdemu, aby regularnie poddawał się badaniom, mającym na celu wykryć nowotwór.

Odpowiednie kroki mogą pomoc wielu pacjentom z nowotworami. Przykładem może być wzruszająca historia piłkarza Jakuba Kopanieckiego.