park miejski

Dzień mamy. Pamiętajmy o tych wspaniałych kobietach!

Dzień mamy. Nie zapominajmy o naszych mamach!

Dzień mamy jak co roku wypada 26 maja. Jest to moment, kiedy wszyscy powinniśmy wyrazić wdzięczność naszym mamom za wszystko, co dla nas zrobiły. Oczywistym jest, że w rodzinach różnie bywa. Jedni wychowali się bez mamy, innych dotknęła kiedyś krzywda ze strony rodziców, a wielu ludzi mamę odwiedza na cmentarzach. Wiadomo zatem, że nie każdy może świętować ten dzień tak, jakby chciał. Zróbmy to w granicach własnych możliwości.

Mama. Najwspanialsza kobieta na świecie

Jeżeli nasza mama wciąż żyje i mamy z nią kontakt, nie bójmy się okazać jej trochę miłości. Jeśli nie możemy spotkać się osobiście, to wystarczy nawet telefon. Dla matek to wiele znaczy, gdy jej dzieci wyrażają zainteresowanie jej stanem zdrowia i tym, co u niej się dzieje. Jest to nie tylko moment na złożenie życzeń. Odłóżmy na chwilę wszystkie sprawy na bok i porozmawiajmy z mamą nieco dłużej. Rozmowa nic nas nie kosztuje (no dobra, nie licząc abonamentu telefonicznego), a znaczy naprawdę wiele, jeśli chodzi o budowanie relacji międzyludzkich.

Jak uczcić dzień 26 maja?

Jeśli możemy odwiedzić mamę osobiście, to darujmy sobie telefony i ruszmy się. Dajmy jej kwiaty albo kupmy pudełko jej ulubionych czekoladek. W ten dzień nie musimy skąpić. Pamiętajmy jednak, że żaden prezent nie zastąpi bliskości z drugim człowiekiem, więc nie możemy po prostu zostawić jej upominku i sobie pójść. Zresztą najprawdopodobniej wcale ona tego od nas nie oczekuje. Najbardziej jej zależy na bliskości z nami, w końcu to my byliśmy kiedyś dla niej najważniejszą sprawą w życiu. To przecież dla nas zniosła ona wszystkie bóle porodowe. Ona też musiała znosić wszystkie nasze fochy i problemy, gdy byliśmy dziećmi. To ją wzywali nauczyciele, gdy coś nabroiliśmy w szkole. Często nie zastanawiamy się jak wiele zawdzięczamy tej kobiecie.

Jeśli wychowywaliśmy się w rodzinie zastępczej i nasza faktyczna mama nie była mamą biologiczną, to nic nie zmienia. Nawet jeśli nie cierpiała dla nas bólów porodowych, to wciąż jej instynkt macierzyński działał. Może się wydawać to trudne, gdyż wtedy rodzi się pytanie, której mamie powinniśmy być wdzięczni. Najczęściej odpowiedzieć brzmi „obu”. Jednej za wychowanie i obdarzenie miłością, drugiej za to, że dzięki niej przyszliśmy na ten świat.

Trudniejsza sytuacja jest w momencie, gdy nie mieliśmy dobrych relacji z rodzicami. Czasem jest to kwestia problemów z komunikacją, a czasem tak poważnych spraw jak przemoc domowa. Bardzo trudno jest wtedy wyrażać jakąkolwiek chęć na kontakty z nimi. Bywa też tak, że jeśli rodzice są dla nas niebezpieczni, to wręcz powinniśmy zerwać z nimi kontakty. Nie ma wtedy żadnej winy po naszej stronie, gdyż po prostu staramy się chronić siebie.

Osoby, których mamy nie żyją, również mają swoje zadanie do wykonania tego dnia. Warto znaleźć chwilę w ciągu dnia, aby odwiedzić jej grób. Zapalmy znicz i spędźmy tam trochę czasu z naszymi myślami.