Po raz pierwszy, miasto Zamość będzie gospodarzem Festiwalu Pardes – Spotkania z Kulturą Żydowską. Po wcześniejszych edycjach w Kazimierzu Dolnym i Parchatce, teraz przyszła kolej na odrodzenie wspomnień o żydowskim dziedzictwie Zamościa. Organizatorzy wydarzenia pragną przywrócić do świadomości historię polskich Żydów oraz uczcić kulturę i tradycje małych polskich miasteczek, w których żydowska społeczność była niegdyś obecna.
W ramach festiwalu, planowane jest wiele atrakcji. Rozpoczęcie festiwalu nastąpi w formie tematycznego spaceru po Zamościu, ukazującego miasto z perspektywy tak znanych postaci jak Icchok Lejbusz Perec, Róża Luksemburg czy Bolesław Leśmian. Przewodnikiem po tych historycznych ścieżkach będzie Daniel Sabaciński z Centrum „Synagoga”.
Organizatorzy przygotowali również wiele innych wydarzeń w ramach festiwalu. Znajdują się wśród nich piknik miejski pod hasłem „Mleko, miód i wino”, a także opowieść dr Haliny Postek z Muzeum Getta Warszawskiego na temat świątyni jerozolimskiej. Uczestnicy festiwalu będą mieli również okazję wziąć udział w warsztatach wycinanki żydowskiej, które poprowadzi Joanna Matyjasek, badaczka z Lublina. Pierwszy dzień festiwalu zakończy się pokazem filmowym oraz koncertem pieśni Mieczysława Weinberga do wierszy Juliana Tuwima.