Filmowe Spotkania z Psychologią. Co to za wydarzenie?

Filmowe Spotkania z Psychologią. Ciekawa propozycja w Zamościu

23 sierpnia rozpoczęły się Filmowe Spotkania z Psychologią. Podobne spotkania miały miejsce w Lublinie i to one zainspirowały organizatorów z Zamościa. Celem jest porozmawianie o filmie w odpowiedni sposób. W sposób, który mówi coś na temat ludzkiej psychiki. Spotkanie będzie możliwe dzięki uzyskanym funduszom. Celem było między innymi zwrócenie uwagi na tematyce zdrowia psychicznego i rzucenie na niego innego światła. Prezes Zamojskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego Izabella Kwiatkowska podkreśla jak ważne w kinie jest poruszanie takich problemów jak narkomania, alkoholizm czy Alzheimer.

Kiedy tylko główna część spotkania się skończy, odbędą się rozmowy z ekspertami. Będą to psycholodzy i terapeuci, którzy na co dzień pracują z osobami z różnymi zaburzeniami psychicznymi. W planach jest też przeprowadzenie warsztatów.

Co jest grane?

Ci, którzy zdecydowali się uczestniczyć w Filmowych Spotkaniach z Psychologią mieli okazję obejrzeć w ich ramach filmy „Sweat” oraz „Wróg Doskonały”. Następne filmy, jakie będzie można obejrzeć w ramach wydarzenia to „Powrót Bena, „Na Rauszu” oraz „Ostatni komers”. Na zakończenie będzie projekcja filmu „Ojciec”. Cały cykl wydarzeń trwa od 23 sierpnia a zakończy się 25 sierpnia. Przypominamy, że wziąć udział mogą tylko osoby pełnoletnie ze względu na poważną tematykę. Darmową wejściówkę można uzyskać w CFK Stylowy Zamość.

Skąd się wzięły środki na organizację wydarzenia Filmowe Spotkania z Psychologią?
Zorganizowanie Filmowych Spotkań z Psychologią było możliwe dzięki budżetowi miasta Zamość. Otrzymał je Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi autentyczne mierzenie się z pewnymi problemami. Rozmowy nie będą więc samymi analizami filmów ale faktycznym zagłębieniem się w tematy ludzkiej psychiki jej problemów oraz sposobów ich rozwiązywania.

Psychologia w filmach

Wszyscy znamy takie filmy, gdzie temat psychiki bohatera jest bardzo dogłębnie poruszony. Przykładem może być chociażby słynny polski film „Dzień Świra”. Cała jego fabuła jest oparta o zmagania głównego bohatera z samym sobą. Okazuje się, że takie filmy psychologiczne trafiają nie tylko do terapeutów i psychologów. Sięga po nie bardzo wiele ludzi, którzy być może w ich bohaterach dostrzegają cząstkę siebie. Nie bez powodu dwa lata temu wielką popularnością w kinach cieszył się „Joker”.