Już dziś w Zamościu pojawi się naukobus

Jedną z atrakcji, które na dziś czekają jest „poradnik młodego naukowca”. To ekspozycja, którą przygotowano szczególnie dla uczniów. Znajdują się w nim propozycje doświadczeń naukowych, które młody miłośnik nauki może samodzielnie przeprowadzić w domowym zaciszu.

Prawdopodobnie każdy z nas pamięta zestaw małego naukowca z dzieciństwa. To bardzo przydatna pomoc naukowa dla dziecka, bo pozwala mu lepiej zrozumieć niektóre prawa rządzące naszym światem. Do takiej nauki przez zabawę zachęcają inicjatorzy interaktywnego naukobusa.

Wystawa „poradnik młodego naukowca” to oczywiście nie jedyna atrakcja. Jest ona jedynie częścią większego programu. Mowa o „Nauka dla Ciebie”. Program ten zainicjowało Ministerstwo Edukacji we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Zabawy nie tylko dla „małych” naukowców

Propozycja naukowego spędzenia czasu nie jest jedynie dla dzieci. Również dorośli mają okazję dowiedzieć się czegoś nowego. Wiedza naukowa rozwija się tak szybko, że nie jest żadnym wstydem czegoś nie wiedzieć. Jeśli więc nie potrafimy pomóc dziecku w zrobieniu pracy domowej z chemii lub fizyki, to nie musimy sobie niczego zarzucać. Po prostu nauka jest zbyt ogromna, aby wszystko pojąć i pamiętać.

Podczas udziału w wydarzeniu będzie można zapoznać się z pracą nowoczesnych laboratoriów i pracowni należących do Akademii Zamojskiej. Zaopatrzono je w najnowszy sprzęt naukowy, z którego korzysta się na co dzień w warunkach laboratoryjnych. Na co dzień jednak nie mamy okazji wejść do laboratorium i popatrzeć na pracę naukowców.

Na szczęście są takie atrakcje jak Naukobus, które pozwalają nam na mały wgląd w świat nauki. Dzięki temu nową wiedzę mogą zdobyć zarówno dzieci jak i dorośli.

Jakie jeszcze atrakcje czekają w Naukobusie?

Organizatorzy Naukobusa zaplanowali kilka ciekawych atrakcji. Między innymi odbędą się zajęcia z pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej i kilku innych naprawdę istotnych spraw.

Ewa Kołtun z Działu Rozwoju promuje tę inicjatywę i zapowiada fizyczne oraz chemiczne eksperymenty. Będzie też prawdziwa gratka dla  miłośników historii. Będą mogli oni zobaczyć wystawę mody historycznej. Następnie odbędzie się prezentacja technik surwiwalowych a także zabawy językowe i gry o tematyce rachunkowości.