KOD organizuje manifestacje między innymi w Zamościu

KOD organizuje protesty w 70 miastach na terenie kraju

KOD organizuje szereg manifestacji w 70 polskich miastach, które są odpowiedzią na nowy projekt ustawy o KRRiT. Spotkania mają odbyć się o godzinie 18. Jednym z tych miast jest Zamość. Komitet Obrony Demokracji utrzymuje, że celem wydarzeń jest walka o obronę wolnych mediów.

Lex TVN

Zapalnikiem do zorganizowania manifestacji był projekt ustawy o KRRiT, który przez przeciwników został nazwany lex TVN. Chodzi o głośną sprawę koncesji stacji TVN, z której przedłużeniem może być problem. Ze względu na utrudnienia z tym związane może się okazać, że niektóre kanały, takie jak TVN 24, nie będą już nadawać. Wymogiem ma się stać posiadanie 51% udziałów w jedenj z polskich firm lub spółek, mających siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. TVN niestety takiej nie ma, gdyż jak wiemy, stacja należy do amerykańskiego koncernu Discovery.

Kto bierze udział w sporze?

Nie da się ukryć, że blokowanie koncesji dla TVN-u jest jedną z wielu gier w konflikcie między partią rządzącą a Platformą Obywatelską. Dla PiS-u utrudnienia w nadawaniu TVN-u oznaczają osłabienie machiny propagandowej swoich przeciwników politycznych. Platforma Obywatelska, z którą sympatyzuje Komitet Obrony Demokracji, stara się zjednać sobie przychylność społeczeństwa i pokazać, że wolność mediów jest zagrożona. Możemy między innymi zaobserwować naklejki na Facebooku z takimi napisami jak „Oglądam TVN24”.

Debata w sejmie

Dzień 10 sierpnia to nieprzypadkowa data, jeśli chodzi o organizowanie protestów. Już jutro, 11 sierpnia, odbędzie się debata w sejmie na temat nowelizacji ustawy o KRRiT. Projekt ściśle reguluje takie kwestie jak koncesje, koncentracje kapitału itp. Posłowie PiS twierdzą, że nie jest to wcale atak na TVN, gdyż podobne przepisy obowiązują już w innych krajach europejskich. Poseł Sebastian Kaleta wspomina o Francji, Niemczech i Hiszpanii. Rzeczywiście trzeba przyznać, że w porównaniu z tymi państwami nasze prawo dotyczące działalności mediów jest dosyć liberalne.

Poseł kpi sobie również ze środowisk związanych z opozycją, które jeszcze niedawno zbierały podpisy za realizacją TVP Info. Faktycznie, w obu sytuacjach jest to zabieg polityczny, który naturalnie rozumie się jako atak na przeciwną partię. Główną różnicą jest jednak status obu stacji, gdyż TVP należy do państwa, a jego finansowanie jest publiczne, podczas gdy TVN należy do spółki prywatnej.

Komitet Obrony Demokracji. Czym jest KOD?

KOD powstał jako odpowiedź na wygraną Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Członkowie organizacji, mniej lub bardziej związani z Platformą Obywatelską, zarzucają obecnemu polskiemu rządowi łamanie zasad demokracji i sami siebie uważają za jej obrońców. Jednym z ich głównych haseł jest „Wolność, Równość, Demokracja”, a sami deklarują, że zajmują się upowszechnianiem i ochroną swobód obywatelskich i praw człowieka.