Kto został nowym partnerem Akademii Zamojskiej?

Akademia Zamojska ma nowego partnera, który będzie jej pomagał realizować ważną funkcję edukacyjną. Wśród planów jest organizacja seminariów oraz różnego rodzaju projektów edukacyjnych i informacyjnym.

Kto jest nowym partnerem uczelni?

Partnerem, o którym mowa, jest Niżyński Uniwersytet Państwowy im. Mikołaja Gogola. Ta ukraińska uczelnia będzie razem z Akademią Zamojską organizować wydarzenia edukacyjne.

Jeszcze jednak nie zapowiedziano, co to dokładnie będą za projekty. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na większą dawkę informacji, która nas przybliży do zrozumienia.

Po co uczelnie współpracują?

Współpraca między uczelniami ma bardzo dużo sensu i inicjuje się ją z kilku różnych powodów. Jedną z nich jest oczywiście promocja. Jeśli dwie placówki edukacyjne organizują wspólnie jakieś wydarzenie, to każdy z nich zyskuje dodatkowy rozgłos. To przekłada się później na lepszy nabór nowych studentów.

Inną kwestią jest to, że współpraca oznacza lepsze nakłady finansowe. Dzięki temu organizacja wydarzenia może się odbyć na o wiele wyższym poziomie. To powoduje nie tylko wzrost jej jakości ale także efektów.

Akademia Zamojska?

Akademia Zamojska jest najstarszą uczelnią w Zamościu wśród tych, które funkcjonują do dziś. Pochodzi ona jeszcze z końcówki XVI wieku, a założył ją sam Jan Zamoyski. Zorganizował ją Szymon Szymonowic i pierwotnie miała szkolić studentów pochodzących z Polski i Litwy.

Uczelnię zlikwidowano jednak w 1784 roku ze względu na zajęcie Zamościa związane z pierwszym rozbiorem Polski. Przez bardzo długi budynek ten nie pełnił funkcji edukacyjnej aż do 2021 roku. To właśnie wtedy ją odtworzono.