zabytki w Zamościu

Podziemny Oficyn Ratusza oraz pomnik Zamoyskiego


Podziemny Oficyn Ratusza oraz pomnik Zamoyskiego

Do wizyty w tak atrakcyjnym mieście jakim jest Zamość trzeba się dobrze przygotować. Osoby, które chcą zwiedzić nie tylko najbardziej popularne atrakcje, ale również inne ciekawe miejsca powinny udać się do Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Zwiedzanie z przewodnikiem to kolejna zaleta, która oferuje pozyskanie interesujących wiadomości oraz legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Piwnice ratusza to kolejne zagadnienie o którym warto porozmawiać. Dokładniej rzecz mówiąc chodzi o Podziemny Oficyn Ratusza. To właśnie tam można usłyszeć o historii ratusza, a także przyjrzeć się interesującym miejscom i przedmiotom. Mowa chociażby o cysternie na wodzie. Oczy odwiedzających ucieszy również kanał, który dostarcza wodę do studni. W podziemiu znajduje się też studnia, która pochodzi z XIX wieku. Nie ma chyba osoby, która nie czuje nutki emocji oraz podniecenia w przypadku wchodzenia pod ziemię. Dlatego Zamość również oferuje taką atrakcję dla wszystkich odwiedzających.

Pomnik Jana Zamoyskiego

Kiedy chodzi o Zamość w warto wspomnieć jeszcze o dwóch miejscach. Jednym z nich jest Katedra Zmartwychwstania Pańskiego, a druga to pomnik Jama Zamoyskiego. Pierwszy z obiektów to ulubione miejsce Barnardo Morando, czyli projektanta i twórcy Zamościa. To właśnie on przy pomocy Jana Zamoyskiego stworzył miasto takie jakie znamy w dzisiejszych czasach. Wracając jednak do samej katedry. To jego perełka, która w dalszych czasach posłużyła wielu projektantom do stworzenia pięknych miejsc. W całej Polsce można wskazać naprawdę wiele przepięknych oraz niezwykłych budowli, a katedra Zmartwychwstania Pańskiego jest jedną z nich. To miejsce atrakcyjne nie tylko z zewnątrz, ale również i od środka. Sufit oraz ołtarze bez wątpienia rzucają się w oczy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że katedra posiada nie tylko niezwykłe ołtarze, ale do tego posiadają one szereg informacji. Wystarczy jedynie wcisnąć przycisk INFO. Po jego uruchomieniu lektor zaczyna ciekawą historię o katedrze oraz jego aktualnym wyglądzie.

Katedrę stworzono w imię Jana Zamoyskiego. To jego największy pomnik, który stanowił jednocześnie kaplicę narodową. To miejsce pochówku wszystkich osób z rodziny Zamoyskich. Jednakże, warto dodać, że mieści się tam również grób planisty miasta, czyli Bernarda Morando. Zamość był tak piękny, a oprócz tego napawał go taką dumą, że nie miał zamiaru wyjeżdżać z miasta i osiadł się w nim na dobre. Społeczność zaakceptowała go i wiódł on dostatnie oraz szczęśliwe życie w idealnym miejscu. Jako ciekawostkę warto podać, że nawet podjął się on roli burmistrza w Zamościu. Otrzymywał za to pensję od Zamoyskiego, a jego zadaniem było kontrolowanie prac odbywających się w mieście. Zapewniało mu to stały dopływ pieniędzy, dzięki któremu mógł wychowywać swoją szóstkę dzieci.