najpopularniejsze w zamościu

Najpopularniejsze miejsca w Zamościu

Najpopularniejsze miejsca w Zamościu, które warto zwiedzić

ratusz

Zamość jest świetnym miejscem, aby wybrać się na wycieczki. Każdego roku zjeżdża się tu cała masa turystów, włączają w to młodzież szkolną. Najwięcej uczniów przybywa oczywiście z województwa, ale są też dalsze wycieczki. Co takiego jest w tym mieście, że przyciąga tak wiele osób i nie pozwala im wyjść z zachwytu? Zaliczymy do tego świetną architekturę, bogatą historię a także świetną ofertę w zakresie gastronomii. Trudno jest więc żyć w województwie lubelskim i ani razu nie ulec pokusie odwiedzenia Zamościa. Podobnej pokusie ulegają też mieszkańcy sąsiednich województw, dla których taka wycieczka wcale nie trwa długo i nie jest też zbyt kosztowna. Często zachwycamy się takimi zagranicznymi miastami jak Amsterdam czy Wiedeń, a zapominamy, jakie skarby znajdują się na naszym własnym podwórku. Dlatego przypominamy o najciekawszych miejscach, jakie warto odwiedzić w Zamościu.

Ratusz

Ratusz to jedna z ikon każdego miasta. Jeżeli w zwiedzanym przez nas mieście znajdziemy zabytkowy ratusz, to możemy być pewne, że miało ono swoją ważną funkcję już w czasach zamierzchłych. W wielu miastach jest on jedynie pozostałością po dawnej instytucji, podczas gdy faktyczny ratusz jest w nowym budynku. W innych miejscach jednak stawia się na tradycje i ratusz jest ratuszem przez cały czas. Być może ta pierwsza opcja wydaje się jednak lepsza ze względów turystycznych. Osoba przybywająca z daleka, chcąca pozwiedzać, liczy na to, że będzie mieć okazję poznać cały budynek od podszewki. Kiedy dowiaduje się, że jest to siedziba instytucji, to doznaje pewnego zawodu. Może nie dużego, ale jednak.

Rynek Wielki

Z czym nam się kojarzy rynek? Na pewno z życiem towarzyskim i gwarem. Rynek w Zamościu gwarantuje nam obie te rzeczy, więc mamy okazję się naprawdę nieźle zrelaksować. To od nas zależy w jakiej konfiguracji zechcemy się tam wybrać. Możemy być jednak pewni, że się nie zawiedziemy, bo i zjemy, i napijemy się tam z wielką satysfakcją. Sama funkcja towarzyska to nie wszystko. Miejsce to jest samo w sobie zabytkiem i jednocześnie jednym z największych rynków miejskich w Polsce. Odbywają się tu wszystkie najważniejsze imprezy plenerowe i pokazy. Jednym z ciekawych przykładów może być pokaz zabytkowych samochodów, które dojechały do Zamościa aż ze Śląska. Jak więc widać, dzieje się tu bardzo dużo i szkoda, żeby nas to miało ominąć. Rynek Wielki, jak i inne najpopularniejsze miejsca w Zamościu, to zdecydowanie wizytówka miasta i jego wizerunek spotkamy we wszystkich sklepach z pamiątkami. Znajduje się on między innymi na pocztówkach i koszulkach. Jeśli chcemy, to będziemy też mogli kupić sobie małą figurkę, przedstawiającą rynek. Ale oczywiście żadna figurka nie zastąpi nam osobistego odwiedzenia go.

Kamienice ormiańskie

zamość

Zabytkowe kamienice wyglądają dużo ładniej niż współczesne bloki mieszkalne. Nie wszystkie jednak są aż tak majestatyczne jak Kamienice ormiańskie w zamościu. Obecnie należą one do muzeum, ale znajdują się na samym rynku. Są one różnokolorowe, dzięki czemu rynek nie wygląda jak jakieś wielkie betonowe pole tylko naprawdę robi wrażenie. Warto zaznaczyć, że pamiętają one jeszcze samego Jana Zamoyskiego. A skąd w ogóle nazwa? Otóż znajdują się one w części miasta, która dawniej skupiała w sobie ludność ormiańską. To sam hrabia Zamoyski zdecydował się im przyznać to miejsce. Jest to też jedno z najlepszych miejsc w Zamościu do zrobienia sobie zdjęcia. Jeśli te urocze kamieniczki będą naszym tłem, to taka fotografia będzie się idealnie prezentować w ramce na półce.

Które najpopularniejsze miejsca w Zamościu warto zwiedzić z rodziną?

Jest wiele różnych rodzajów wycieczek i każdą z nich trzeba odpowiednio dostosować. Inaczej będzie wyglądać indywidualna wycieczka, inaczej rodzinna a jeszcze inaczej firmowy wyjazd integracyjny. Skupmy się jednak na wycieczce całą rodziną. Trudność polega na tym, aby tak ją zorganizować, żeby każdy się dobrze bawił. Nietrudno jest stworzyć sobie plan z najciekawszymi rozrywkami dla dorosłych. Znalezienie pojedynczej atrakcji dla dzieciaków też nie jest zbyt wymagające. Ale kiedy uświadomimy sobie, że musimy tak zorganizować wycieczkę, żeby dobrze bawili się wszyscy, to zaczynają się schody. Mówi się, że jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził. Mimo to człowiek w ciągu swojego życia uczy się trudnej sztuki kompromisu i czasami musi uczyć się poświęcania jednych przyjemności, aby ustąpić miejsca innym. Wśród tego, co warto zwiedzić w Zamościu, będziemy szukać takich placówek, które oferują beztroską rozrywkę. Chodzi więc o park trampolin, gokarty czy lodowisko (ale to już tylko w określonych warunkach pogodowych).

Brama Lwowska

Brama Lwowska to element dawnych murów, ale jest dziełem względnie współczesnym. Powstała dopiero na początku XIX, dlatego że stara brama uległa zniszczeniu. Niestety taki los czeka większość zabytków i rzadko kiedy udaje się zachować coś w całości. Mimo to obiekt nadal robi wrażenie i mówi nam wiele o historii. Warto zauważyć, że gdy zlikwidowano zamojską twierdzę, to nie ruszono bramy. Zdecydowano się pozostawić ją jako osobny budynek, dzięki czemu dzisiaj możemy ją podziwiać.

Najpopularniejsze miejsca w Zamościu do zwiedzenia w weekend

rynek w zamościu

Jakie dni tygodnia najlepiej wybrać, aby cieszyć się tym, co warto zobaczyć w Zamościu? Oczywiście wszystkie najpopularniejsze miejsca w Zamościu będą robić tak samo dobre wrażenie każdego dnia, ale pojawiają się pewne ograniczenia z naszej strony. My mamy pracę, a nasze dzieci mają szkołę. Nie możemy więc wyjechać sobie na wczasy, kiedy chcemy i jeśli zależy nam na tym, aby podróżować rozsądnie, to powinniśmy odpowiednio to zaplanować. Jeśli nasz grafik jest napięty, to najlepiej będzie, jeśli wybierzemy weekend. Możemy wyjechać w piątek wieczorem i wrócić w niedzielę popołudniu. To wystarczy, aby zwiedzić najbardziej strategiczne miejsca w mieście.

Rynek w weekend

Czy warto wybrać się na rynek w weekend? Jeśli się nad tym zastanowimy, to logicznym wnioskiem będzie taki, że w te dni jest tam najwięcej osób. Zwłaszcza wieczorem. Jeśli więc podróżujemy z dziećmi, to wieczorem lepiej unikać rynku ze względu na hałas oraz dużą osób pod wpływem alkoholu. Co innego, jeśli podróżujemy w gronie dorosłych. Wtedy jak najbardziej stosownym będzie trochę poszaleć i spędzić nieco czasu na rynku w piątkowy lub sobotni wieczór. Jak go spędzimy, to już zależy od nas. Możemy usiąść w ogródku piwnym i zrelaksować się ze znajomymi. Jeśli jednak szukamy mocniejszych wrażeń, to powinniśmy udać się do któregoś z klubu. Na zamojskim rynku jest ich naprawdę dużo, więc nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie.

Zabytkowe kościoły w Zamościu

Zamościu znajdziemy co najmniej kilkanaście zabytkowych kościołów, które wciąż pełnią swoją funkcję sakralną. Warto o tym pamiętać, aby przypadkowo nie zakłócić spokoju osób, które zdecydowały się tam wstąpić w celach religijnych. Jeżeli koniecznie chcemy potraktować je jako obiekty turystyczne, to starajmy się robić to subtelnie i w ciszy, aby nikomu nie przeszkodzić w modlitwie. Jeśli jednak nie mamy na tyle czasu, aby zobaczyć wszystkie te kościoły, to polecamy wybrać się w okolice jednego szczególnego. Chodzi oczywiście o Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego

Pełna nazwa tego kościoła to Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, a znaczenie ma bardzo duże. Jest to budynek utrzymany w nurcie renesansu lubelskiego a jego proporcje (3:2) są nawiązanie do dawnego rozmiaru miasta Zamość. Oprócz głównej części kościoła znajdziemy też zabytkową dzwonnicę, pochodzącą z późnego baroku. W dwudziestoleciu między wojennym dokonano jednak jej przebudowy. W dwonnicy znajdują się obecnie trzy dzwony o imiennych nazwach. Są to Jan, Wawrzyniec i Tomasz. Nawiązuje one oczywiście do świętych Kościoła katolickiego.

Wakacje to dobry czas, by zwiedzić najpopularniejsze miejsca w Zamościu

Kiedy tylko temperatura zaczyna się podnosić, czujemy potrzebę, aby gdzieś pojechać i coś zobaczyć. Nie bez powodu to właśnie w tym okresie młodzież szkolna ma wakacje, a dorośli biorą urlopy. Nie ma lepszego okresu w roku, aby wybrać się w ciekawe miejsce i coś zobaczyć. Dlaczego by więc nie pojechać do Zamościa i nie zrobić sobie tam małych wczasów? Podczas takiej letniej wycieczki możemy naprawdę bardzo dużo zwiedzić, między innymi wybrać się na rynek czy wstąpić do muzeum. Jeżeli uznamy, że jeden dzień to za mało, to spokojnie. Nikt nam nie każe wszystkiego zwiedzać na raz. Możemy sobie na spokojnie przemyśleć nasz plan i stopniowo go realizować.

zamość

Muzeum Broni i Fortyfikacji „Arsenał”

Jakie atrakcje w Zamościu najbardziej spodobają się facetom? Na pewno takie związane z bronią i czasami rycerskimi. To właśnie znajdziemy z „Arsenale”, który powinien spodobać się zarówno starszym, jak i młodszym. Znajdują się w nim różne rodzaje broni zarówno palnej, jak i białej. Taki widok od razu przywoła nam na myśl wszystkie historyczne filmy takie jak chociażby „Ogniem i Mieczem”. Wstęp nie jest drogi, więc warto rozważyć wykupienie opcji z przewodnikiem, który opowie nam o wszystkich eksponatach muzealnych. Dowiemy się, z jakiego okresu pochodzą poszczególne rodzaje broni i elementy uzbrojenia. Oglądanie takich wystaw działa bardzo pobudzająco na wyobraźni, bo który chłopiec nigdy nie fantazjował o byciu rycerzem lub przynajmniej szlachciem?

Pałac Zamoyskich

Dzisiaj oczywiście budynek nie należy do Zamoyskich, ale dawniej był właśnie ich rezydencją.  Znajduje się on przy ul. Akademickiej na Starym Mieście i nadal jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w mieści. Aby zgłębić wszystkie sekrety tego budynku najlepiej skorzystać  z usług przewodnika. Dzięki niemu będziemy mogli dowiedzieć się całej historii rodu Zamoyskich od największej potęgi aż do upadku. Tak naprawdę historia ta jest zbyt skomplikowana, aby móc ją streścić do jednego zabytku. Dlatego właśnie takie miasta jak Zamość trzeba zwiedzać w całości, bo tylko wtedy będziemy w stanie zachłysnąć się ich esencją. Warto zauważyć, że rezydencja znajduje się w jednej z turystycznych części miasta, więc będziemy mieć bardzo blisko do najlepszych barów i restauracji.