Nowoczesne autobusy elektryczne podbijają Zamość: 47,7 mln zł inwestycji w zrównoważony transport miejski

Inwestycja w wartości 47,7 milionów złotych przyczyniła się do zakupu czternastu świeżo wyprodukowanych autobusów elektrycznych dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (MZK) w Zamościu. Ciekawe jest to, że aż 64 procent tej kwoty zostało sfinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co więcej, to dopiero początek działań miasta w kierunku ekologicznego transportu, ponieważ planuje ono nabyć jeszcze więcej pojazdów tego typu.

MZK z radością przyjął dziesięć nowych autobusów marki Man, o długości 12 metrów, a także cztery większe, mierzące 18 metrów, wszystkie zasilane energią elektryczną. Dodatkowo, garaż MZK został zaopatrzony w siedem ładowarek dwustanowiskowych o mocy 120 kW. Stacja transformatorowa MZK przeszła modernizację i powstała nowa linia energetyczna dostarczająca prąd do nowo zainstalowanych ładowarek.

Umowa na dostawę tych innowacyjnych pojazdów została zawarta z firmą „MAN Truck & Bus Polska”. Świeżo nabyte autobusy miały swoją premierę na Rynku Wielkim w Zamościu, a także na lokalnym Rynku Wodnym w październiku. MZK, będący spółką miejską, od dłuższego czasu przygotowywał się do tej innowacyjnej inwestycji, ponieważ jak wielokrotnie podkreślano, takie pojazdy to przyszłość – są efektywne i przyjazne dla środowiska.