sokoły wędrowne

Sokoły Wędrowne. Zamość wspiera ochronę tego gatunku

Sokoły Wędrowne. Zamość wspiera ochronę tego gatunku

Sokoły Wędrowne to ptaki, których jest w Polsce coraz mniej. Z tego powodu rozpoczęto program odbudowy gatunku, w czym ma pomóc Zamość. Niedługo na dachu ratusza pojawi się woliera z czterema pisklakami, które wkrótce dorosną. W tym czasie znajdować się tam będzie kamera, dzięki której mieszkańcy będą mogli śledzić losy sokołów. Wkrótce, gdy się wyklują, będzie można zobaczyć je, jak szybują nad rynkiem.

Magistrat jest nastawiony pozytywnie wobec pomysłu. Program pomoże nie tylko ochronić ten gatunek, ale też dzięki niemu uda się zapewnić lepszą czystość kamienicom. Jak wszyscy doskonale wiemy, bardzo dużo brudu w mieście robią gołębie. Sokoły wędrowne zaś z natury polują na inne ptaki, więc i gołębi nie będą oszczędzać. Jeśli ulokujemy tam wolierę z sokołami, to jest duże prawdopodobieństwo, że gołębie przestaną rządzić rynkiem.

Nowi lokatorzy już wkrótce w ratuszu                            

Wybrano już cztery małe ptaki, które wprowadzą się na dach ratusza. Mają one już 6 tygodni, więc dopiero uczą się latać. Potrafią jednak samodzielnie zjeść, więc nie jest im potrzebna szczególna opieka rodziców. Według planu w klatce mają spędzić 10 dni, po których zaczną się przyzwyczajać do otoczenia. Doglądać ich będą myśliwi-sokolnicy, którzy zapewnią im pokarm, aż same nie nabiorą zdolności łowieckich.

Gdy nadejdzie Jesień, sokoły będą mogły opuścić miasto. Polecą wtedy na Roztocze, gdzie będą mogły poznać swoje środowisku naturalne. Zgodnie z założeniem jednak wrócą one na rynek, aby założyć gniazdo, gdzie wyklują się nowe ptaki.