Wizyta byłego prezydenta Niemiec Horsta Köhlera w Zamościu i uczestnictwo w sympozjum Akademii Zamojskiej

Były lider Niemiec, Horst Köhler, wybrał się na podróż do Zamościa. W trakcie swojego pobytu, uczestniczył on w akademickim zjeździe naukowym organizowanym przy okazji spotkania w Akademii Zamojskiej. Temat sympozjum nosił tytuł „Historia- Europa-Bezpieczeństwo”. Ponadto, odbyła się ceremonia składania kwiatów przez Köhlera w zamojskiej Rotundzie.

Horst Köhler, były prezydent Niemiec, przyszedł na świat w Skierbieszowie, nieopodal Zamościa, w 1943 roku. Pochodzi on z rodziny niemieckich rolników, którzy podczas II Wojny Światowej zostali przymusowo przesiedleni na tereny Zamojszczyzny. Nie jest to pierwsza jego podróż do Polski. Na każdej z tych wizyt podkreślał brutalność procesu germanizacji na obszarze Zamościa. Tym razem wyraził swoją aprobatę dla propozycji założenia na tym terenie muzeum poświęconego dzieciom z Zamojszczyzny.

Niemieccy naziści rozpoczęli proces germanizacji obszarów wokół Zamościa w 1942 roku. Dzieci, które zostały wówczas odłączone od swoich rodzin, poddano segregacji. Część z nich wywieziono do III Rzeszy i umieszczono w niemieckich domach rodzinnych. Pozostałe dzieci zostały deportowane do obozów koncentracyjnych. Starosta Zamojski porównał te tragiczne wydarzenia do obecnej sytuacji na Ukrainie.