Żywa biblioteka na terenie Zamościa

Żywa Biblioteka w Zamościu – takie stwierdzenie może brzmieć jak żart, ale z żartem nie ma to nic wspólnego. Wydarzenie będzie mieć miejsce już jutro.

O co chodzi?

Zapewne niejedna osoba zadaje sobie pytanie, o co chodzi? Odpowiadając, chodzi o spotkania z niezwykłymi osobami. Osobami, które mają ograniczenia lub należą do jakiejś mniejszości. Najważniejsze – są to ludzie, którzy opowiedzą na temat problemów i życia. Właśnie dlatego mowa o żywej bibliotece.

Odnosząc się do szczegółów, celem takich spotkań jest promowanie prawa człowieka oraz przeciwdziałanie uprzedzeniom i stereotypom. Warto też zaznaczyć, że projekt nie jest nowością – idea istnieje od wielu lat. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na to, co się dzieje w Polsce – w Polsce jest kilkadziesiąt żywych bibliotek i co istotne, większość działa cyklicznie. Można jeszcze dodać, że projekt na całym świecie cieszy się ogromną popularnością.

Jeszcze na koniec ciekawostka – Żywa Biblioteka to oficjalna metoda edukacji w zakresie walki o prawa człowieka. Co więcej, taki stan rzeczy ma miejsce od kilkunastu lat).