„Tylko dla zuchwałych"

„Tylko dla zuchwałych”. W Zamościu zaparkują zabytkowe samochody

„Tylko dla zuchwałych”. Na Starym Mieście w Zamościu pojawią się zabytkowe samochody

„Tylko dla zuchwałych” to parada, której organizatorem jest Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji. Jak sama nazwa wskazuje, stowarzyszenie to pochodzi z Dolnego Śląska, ale trasa przejazdu jest dużo dłuższa niż sama ziemia śląska. Samochody wyruszyły z Jawora, a finałem będzie rynek w Zamościu. Zachęcamy każdego, aby dnia 31 lipca wybrał się na Stare Miasto i przyjrzał się prawdziwym zabytkom światowej motoryzacji.

Czym się zajmuje Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji?

Stowarzyszenie stara się zrzeszać wszystkich tych, którzy kochają motoryzację. Udzielają się w nim zarówno fani czterech kółek jak i miłośnicy jednośladów. Od czasu do czasu z inicjatywy grupy pojawiają się publiczne wydarzenia, nierzadko na ogólnopolską skalę. Wielkim sukcesem było więc zorganizowanie rajdu „Tylko dla zuchwałych”. Zaproszono do udziału wszystkich kierowców, którzy posiadają zabytkowe auta, aby mogli się przejechać z nimi aż do Zamościa. Przejazd rozpoczął się dnia 25 lipca, a ostatniego dnia miesiąca będzie miał swój koniec na zamojskim Starym Mieście.

„Tylko dla zuchwałych”. Wyjątkowa okazja do zobaczenia zabytkowych samochodów

Przemysł motoryzacyjny bardzo rozwinął się przez ostatnie dekady. Stare samochody nie byłyby dzisiaj tak skuteczne na drogach, jak ich współczesne odpowiedniki, ale mimo to coś nas przyciąga do staroci

Lubimy podziwiać zabytki, a także przedmioty, których używano dawno temu. Tak jest z militariami i tak samo jest w kwestii samochodów. Do takich pojazdów należy chociażby słynna Warszawa czy stare modele Forda i Mercedesa. Właśnie takie wozy wzięły udział w akcji, a za kilka dni zawitają do zamojskiej starówki.

Trasa UNESCO

Plan zakłada przejazd przez Małopolską Trasę UNESCO, na której znajduje się Kalwaria Zebrzydowska, kopalnia w Wieliczce i 12 innych zabytkowych obiektów. Organizatorzy wydarzenie doskonale wiedzieli więc, jak dopasować trasę tematycznie. Skoro pojazdy, biorące udział w rajdzie są zabytkowe, to i tematyka trasy powinna krążyć wokół zabytków.

Oczywiście Małopolska Trasa UNESCO i 14 znajdujących się na niej obiektów, to nie wszystko. Mamy w Polsce wiele zabytków, które trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jednym z nich przecież Stare Miasto w Zamościu. To właśnie tam swój finał ma rajd. Lista powstała po to, aby dbać o międzynarodową współpracę z zakresie między innymi kultury i historii. Grupa z Jawora dokłada do tego swoją cegiełkę, promując te idee podczas swojej parady.